Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

 1. #1
  Forum Üyesi zanboracks_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Dec 2010
  Konum
  istanbul
  Mesajlar
  309

  Standart Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Merhaba arkadaşlar.Aranızdan bilgisayar hakkında fazla bilgi sahibi olmayan arkadaşlar icin biraz bilgi derleyip topladım.Bilgisayar hakkında Biraz bilgi edinmek isteyenler ve hangi parçanın ne işe yaradığını merak edenler bu yazıyı okumasını tavsiye ederim

  Bilgisayar Donanımı

  Donanım bilgisayarı oluşturan her türlü fiziksel parçaya verilen verilen addır. Donanım bir merkezi işlem biriminden (Central Processing Unit-CPU) ve bu birime bağlı çevre birimlerinden oluşur. Çevre birimleri de ayrıca giriş birimleri (input devices) ve çıkış birimleri (output devices) olmak üzere iki kısma ayrılır.


  ----------------------------------------------

  İlk başta anakart ile başlayacağım.Yani bilgisayarımızın BEYİN KISMINDAN...Bilgisayarın tüm veri aktarımlarını ve bilgisayar donanımlarını birbirine bağlayan altın değerindeki kısım...

  Anakart

  Veriyolu, bilgisayarın içindeki değişik birimler arasında bilgileri taşıyan bir sistemdir.


  Bir bilgisayarın temel devre kartıdır. Bilgisayardaki tüm elektriksel bileşenler anakarta bağlanmıştır.


  Genişletme yuvaları, genişletme kartları(ses, görüntü-ekran, modem, network-ağ kartları)nın takılabileceği anakart üzerindeki soketlerdir. Genişletme kartları, bilgisayarınıza yeni yetenekler kazandırır. Genişletme yuvalarının tipini, bilgisayarın veriyolu belirler.

  ----------------------------------------------------------

  Şimdi gelelim işlemciye.

  Merkezi İşlem Birimi ( CPU )

  Bilgisayarın içindeki temel elemanıdır. Mikro işlemci diye de anılır. Komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve yönetir.


  Mikro işlemcilerin her yeni kuşağı bir öncekinden çok daha güçlüdür. 286, 386 ve 486 kuşakları artık demodedir. Günümüzde pentium ve daha üst işlemciler geçerlidir.Şu anda Türkiyemizde bulabileceğiniz en üst işlemci tipleri i7 ve serisidir...


  Mikro işlemciler; İntel , IBM, AMD ve Cyrix gibi firmalar tarafından üretilir. İntelin mikro işlemcileri yaygın olarak kullanılır.


  -------------------------------------

  Şimdide en fazla kafa karıştıran bilgisayar donanımına....

  Ana Bellek (RAM)

  Ana bellek veya rastgele erişimli bellek (Random Access Memory-RAM), bir giriş cihazından veya bir ikincil depolama cihazından okunan veri ve programların, çalıştırılan programlardan elde edilen sonuçların ve bir ikincil depolama cihazına veya bir çıkış cihazına gönderilmeye hazır olan çıktıların tutulduğu yerdir. Ana bellekte veriler geçici olarak tutulur; başka bir deyişle bilgisayar kapatıldığında bu veriler silinir. Çok kullanıcılı sistemlerde bilgisayar bir kullanıcı için herhangi bir işi yapmayı bitirdiğinde, ana bellekteki aynı kısma diğer kullanıcılar için işlenmesi gereken veri ve programlar yerleşir. Ana bellek diğer bilgi saklama araçlarına oranla biraz daha pahalıdır.


  Ana belleğin temel görevleri şöyle özetlenebilir.


  1.Halihazırda çalışan programların program deyimleri ve bu programların ihtiyaç duyduğu verileri tutmak.


  2.İşletim sistemi yüklendikten sonra ana bellekte sürekli olarak kalması gereken işletim sistemi bileşenlerini tutmak.


  3.Programlar tarafından üretilen sonuçları tutmak.


  4.Sabit disklere veya harici bir cihaza gönderilmeye hazır olan çıkış bilgilerini tutmak.


  Bellekte yerleşik olan veri ve programlara ihtiyaç halinde tekrar ulaşabilmek için ana bellekteki her bölgenin bir adresi vardır.

  Ana belleğin büyüklüğü; aynı anda çalışabilecek program sayısını ve programların çalışma hızını etkiler.

  --------------------------------------------------

  Ön Bellek (Cache Memory)

  Ana bellek ile merkezi işlem birimi arasında görev yapan ve ana bellekten çok daha hızlı olan bir bellektir. Bu bellek birimi; işlem esnasında çok sık kullanılan bilgisayar talimatları ve geçici olarak tutulan bilgiler için bir yaz-boz tahtası olarak kullanılır. CPU nun ana bellekten veri alırken harcadığı zamanı azaltır; bu da bilgisayarı hızlandırır. CPU, ana bellekten veri alması gerektiğinde, bu verinin dahili ön bellekte olup olmadığına bakar. Dahili ön bellek, CPU nun en son işlediği verilerin bir kopyasını saklar. Aranan veri dahili ön bellekte bulunamazsa harici ön belleğe bakılır. Harici ön bellekte de bulunamayan veriler ana bellekten alınır. Bu, ön belleğe göre daha yavaş bir süreçti


  -----------------------------------------------------

  BİOS (Basic İnput Output System)

  BİOS yongası (entegresi), bilgisayarın açılışı sırasında parçaları kontrol eden ve onları çalışmaya hazır duruma getiren bir program içerir. ROM (Read Only Memory) türündeki bellek üzerinde kaydedilmiş bir programdır. Bu tür bellekteki bilgiler bilgisayarı kapattığınızda silinmez.


  BIOS un ilk görevi, bilgisayarın açılışı sırasında bellek gibi çeşitli parçaları kontrol ederek,bir problem varsa kullanıcıyı uyarmaktır.


  Bilgisayarın açılışı sırasında özel bir tuşa (genellikle DEL tuşu) basarsanız, karşınıza BIOS setup ekranı gelir. Bu ekranda gerekiyorsa, sabit disk sürücülerinin tipi gibi çeşitli bilgileri ve ayarları değiştirebilirsiniz.

  --------------------------------------------------

  Bilgisayar kasası

  Kasanın en önemli bileşeni güç kaynağıdır. Güç kaynağı, normal şehir cereyanını bilgisayarın kullanabileceği elektrik enerjisine dönüştürür. Bilgisayar parçalarının fazla ısınmasını engellemek üzere güç kaynağının içinde bir soğutucu fan bulunur. Genellikle mikroişlemcilerin üzerinde de ayrıca bir soğutucu fan bulunmaktadır. PC (Personal Computer) lerde güç kaynağının kapasitesi ortalama 200-250 watttır.


  Elektrik cereyanındaki dalgalanmalar ve elektriğin kesilmesi bilgisayarınıza zarar verebilir. Makinenizi ve bilgilerinizi korumak için kesintisiz güç kaynağı kullanabilirsiniz.


  Kesintisiz Güç Kaynağı, elektrik enerjisindeki dalgalanmalara karşı; çıkışında bilgisayarınıza sürekli aynı voltajda temiz bir enerji verir ve kesinti durumunda, içindeki akülerin kapasitesine göre bilgisayarınızı 5 dakika ile birkaç saat arasında çalıştırır.

  ---------------------------------------------------------

  Sabit Disk (Hard disk)

  En çok kullanılan manyetik ortamların başında ise hard disk ve disketler gelmektedir. Disketler bilgisayara takılıp çıkartılabilirken, hard diskler bilgisayarda sabit olarak kalıyor. Disketlerin hem kapasiteleri düşük hem de disketten bilgi okuma ve yazma hızı hard disklere göre son derece düşüktür. Ayrıca hard diskler disketlere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yani hard (sabit) disk sürücü bir bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Veriler bir dizi dönen diskte manyetik olarak saklanır(Kaydedilen bilgiler Dosya adını alır).

  Bilgisayarın kapatılması veya elektriğin kesilmesi halinde bellekteki bilgiler siliniyordu. Bellekte geçici olarak saklanan bilgileri kalıcı olarak saklamak için bilgilerin manyetik bir ortama aktarılması gerekir.

  Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk sürücü bulunabilir veya bir sabit disk iki yada daha fazla bölüme ayrılabilir. İlk sabit disk, C sürücüsü diye adlandırılır. Daha sonra takılan hard diskler sırasıyla D,E,F... harflerini alır.


  Not: D harfi genellikle CD-ROM sürücüsü için kullanılır.


  Bir sabit diskin saklayabileceği bilgilerin miktarı, MB(Mega Byte) ve GB(Giga Byte) ile ölçülür.


  Not : 1 GB = 1024 MB olmakla birlikte, bazı sabit disk üreticileri 1 GB = 1000 MB olarak tanımlamaktadır.


  ----------------------------------------------------------

  DVD (Digital Versatile Disc ya da Digital Video Disc)

  DVD ilk önceleri "Digital Video Disk" anlamına geliyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama uygulamalarının da önemli olduğu anlaşılmış ve DVD "Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)" anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

  ----------------------------------------------------------

  Modem

  Modem

  Bilgisayarınızın telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlar. Modem terimi, Modulation-demodulation kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Modem, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Bu digital-analog çeviri işleminin gerekli olmasının sebebi, bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan hatların digital veriyi taşıyamamalarıdır.


  Bir modem kullanarak, internet ve BBS gibi bilgi ağları ve hizmetlerine erişebilirsiniz. Faks yeteneği de olan bir fax/modem cihazıyla bilgisayarınızdan faks çekebilir ve size gelen faksları alabilirsiniz. Ses(voice) özellikleride olan bir modem telesekreter görevi görebilir.


  Harici tip Modemler bilgisayara seri port ile bağlanır.


  ADSL Nedir?

  ADSL ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. Yukarıdaki açılımı ile ADSL, standart telefon görüşmeleri ile aynı anda, yüksek hızda veri geçirilebilen telefon hattını ifade eder. Asimetrik kelimesi ise veri alım (download) ve veri gönderim (upload) hızlarının birbirinden farklı olduğunu göstermektedir.Telefon hatlarının bu şekilde kullanılmasını sağlayan teknoloji de ADSL teknolojisi olarak anılmaktadır.

  ADSL teknolojisi ile telefonu meşgul etmeden sürekli (24 saat) internet bağlantısı sağlanır.
  ------------------------
  Not:Herhangi bir yanlışım kusurum varsa affola yazın hemen değiştireyim...
  zanboracks_ tarafından (27-01-2011 Saat 23:41) değiştirildi.
  forum maymunlarından uzak duralım durmayanları uyaralım....


  http://forum.euroturkiye.net/awards.php?#award9

 2. #2
  Forum Üyesi Lexsarko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Sep 2009
  Konum
  Balıkesir
  Mesajlar
  1,854

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Bi iki şey öğrendim saol paylaştığın için. Bir de Türkiye'nin "t"sini büyük yazsan çok hoş olucak :/

 3. #3
  Forum Üyesi WeRdeR_WeReMeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Jan 2008
  Konum
  Istanbul,
  Yaş
  28
  Mesajlar
  4,054

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Benim için bilgisayarımın vidası bile en değerli parçası yemişim ana kartını
  Mezar taşıma; "Resurrect Please" yazsınlar

  Wrath Of The WeRdeR_WeReMeM [WotWW]

  BEŞ NOKTA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

 4. #4
  Forum Üyesi zanboracks_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Dec 2010
  Konum
  istanbul
  Mesajlar
  309

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Alıntı Lexsarko kullanıcısından alıntı Mesajı göster
  Bi iki şey öğrendim saol paylaştığın için. Bir de Türkiye'nin "t"sini büyük yazsan çok hoş olucak :/
  kafamız türkceye basmıyor bizim
  forum maymunlarından uzak duralım durmayanları uyaralım....


  http://forum.euroturkiye.net/awards.php?#award9

 5. #5

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  baydi abidik gubidik konular google a yazinca cikan seyleri surda paylasmayin artik

 6. #6
  Forum Üyesi aTaCKeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Sep 2010
  Konum
  Eskişehir
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,502

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Emek verip yazmışsınız teşekkürler ..
  İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir ve inanmak, gerçeği bilmek istememektir.
  NIETZSCHE

 7. #7
  Forum Üyesi OoooowwwwYeahh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Nov 2008
  Konum
  New York/TÜRKİYE
  Yaş
  45
  Mesajlar
  504

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  çOHk SüpeR Bi pAyhlşm oLm$ DAnK yOu!
  Aldatıldımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmm

 8. #8
  Forum Üyesi PlanetX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Mar 2010
  Konum
  Izmir
  Yaş
  25
  Mesajlar
  738

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Alıntı aTaCKeR kullanıcısından alıntı Mesajı göster
  Emek verip yazmışsınız teşekkürler ..
  Yazmamıs hepsi google da var hatta cogu sey 1 kelime bile degistirilmemis. Keske alıntı diye yazsaydı arkadas.
   
  Alıntı dryas kullanıcısından alıntı
  papara bir yemek çeşidi.

  ampaparası ne demek ?


  yarın sikçorbası çıkınca ne yaparız ?
  http://forum.euroturkiye.net/showthread.php?73590-K%C3%BCf%C3%BCr-%C4%B0%C3%A7eren-Account-Name

  topic toptan bomba

 9. #9
  Forum Üyesi aTaCKeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Sep 2010
  Konum
  Eskişehir
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,502

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Hımm.. "Emek verip aşırmışsınız, teşekkürler .." olarak değiştireyim
  İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir ve inanmak, gerçeği bilmek istememektir.
  NIETZSCHE

 10. #10
  Yasaklı Kullanıcı javakaian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Mar 2010
  Mesajlar
  83

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Çalıntı yazamıyor demekki arkadaş, kırılıyor. Yorumlar daha çekici.

 11. #11
  Forum Üyesi SPeCiaLaGeNt77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Jan 2008
  Konum
  Adana - Mersin
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,489

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Alıntı zanboracks_ kullanıcısından alıntı Mesajı göster
  kafamız türkceye basmıyor bizim
  Bu yorumu sevmedim. "Türk demek Türkçe demektir." Mustafa Kemal Atatürk

 12. #12
  Forum Üyesi zanboracks_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Dec 2010
  Konum
  istanbul
  Mesajlar
  309

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  Paylaşayım dedim yani adı üstünde PAYLAŞMA.
  ben alıntı yapmadım diye birşey yazdımmı oraya? sadece alta alıntı yazmasını unuttum ki hepsi alıntı değil?

  Yazı 2002 yazısı.Eski cümleleri değiştirdim ve kendim eklemeler yaptım.Bazı harfleri de bozuktu ve komple yazıyı okuyup harfleri değiştirdim.

  Zaten moderetörler ve bir kişi dışında burda yorum yazan herkez yazı icin değil sırf beni eleştirmek icin yorum yapmıs.Neyse demekki bu sitede alıntı diye birşey yaparak paylaşım yapamazmıssın.Hade görüşmek üzere
  forum maymunlarından uzak duralım durmayanları uyaralım....


  http://forum.euroturkiye.net/awards.php?#award9

 13. #13
  Forum Üyesi ThePrivate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Nov 2008
  Yaş
  85
  Mesajlar
  3,510

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  bu forumda gerekli emek ve mana içeren her konu yeterince değer görür, bunun kanıtı olarak bir çok konu gösterebilirim.

  hatta bizim forumumuzda ''teşekkürler, emeğe saygı'' tripleri olmamasına rağmen bazen öyle konular açılır ki

  yöneticiler bile bu triplere girer

  konunuz rağbet görmemişse veya beğenilmemişse lütfen suçu bizde aramayın
  Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.

 14. #14
  Forum Üyesi zanboracks_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Dec 2010
  Konum
  istanbul
  Mesajlar
  309

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  ya paşam ben ne zaman konum rağbet görmüyor diye yöneticileri sucladım.Agzımdan yönetici sözü bile cıkmadı nerden cıkarıyorsunuz bunları ya.

  Geçenlerde bir arkadaşım sordu sadece.Cocuk bilgisayar parçalarının ne işe yaradığını neyin ne olduğunu bilmiyordu.Ben söyledim sonra aklıma foruma da böyle bir konu acmak geldi bilmeyenler için.Ve actımda hatta bazıları mesaj da attı bana özelden bilgilendirmem icin(şu kasma neden oluyor neyi değiştirirsem düzelir vs....).Ama bazıları gelmiş sırf bana laf atmak icin buraya yorum yazmıslar.Yok konuyu herkez biliyormuş yok alıntı yapmıyacakmısım....

  Bak demekki bilmeyen de varmış? bu konudan bir kişi bile faydalanmıssa o bile yeter....
  zanboracks_ tarafından (02-02-2011 Saat 13:10) değiştirildi.
  forum maymunlarından uzak duralım durmayanları uyaralım....


  http://forum.euroturkiye.net/awards.php?#award9

 15. #15
  Forum Üyesi ThePrivate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Giriş tarihi
  Nov 2008
  Yaş
  85
  Mesajlar
  3,510

  Standart Cevap: Bilgisayar parçaları ve özellikleri...

  bizde derken normal kullanıcılardan bahsettim, ben sen gibi
  Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda konuyu 1 kullanıcı okumakta. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

İşaretlemeler

Bu Bölümdeki Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
◮ Yukarı